Харківська крайова організація Спілки української молоді

Благородну справу — показати традиційний Слобожанський різдвяний Вертеп містянам та гостям Харкова, дозволити їм  доторкнутись до автентики справжніх народних свят та різдвяних розваг — Харківська крайова організація Спілки української молоді розпочала ще в 90-ті роки.

Майже щороку харків’яни могли спостерігати театральну розповідь про народження Ісуса Христа та перемогу Добра над Злом. Вертеп, що його  грає молодь разом з Костем Черемським, відроджує слобожанську традицію різдвяних гулянь XVIII століття. З класичним вертепом та стародавніми колядками  гурт колядував у різдвяні свята на вулицях, у церквах, на майданах, у метро, на вокзалі, у книгарні «Є» — там, де запросять.

Колектив відновив і демонструє Галаганівський вертеп — виставу, що тривалий час була на Україні забороненою. Це театралізоване дійство переповідало біблійний сюжет про Різдво Христове, а в другій частині сатирично показувала всі суспільні негаразди, через що вертеп і опинився під забороною. Родина Галаганів записала сценарій, зберігала вертепну скриньку і ляльки до неї, і кожного року на Різдво відновлювала його у рідних Сокиринцях на Полтавщині. Григорій Павлович Галаган одним з перших на Україні в 1870-ті роки надрукував текст вертепної вистави — текст, що пройшов через серця й душі українських селян та містян.

Українські колядки, яскраві костюми, сценічні винаходи з використанням барабанів, бубнів, царі з дарами і янголи… Пан Костянтин Черемський каже, що сприйняття харків’янами їхнього колективу дуже тепле і добре. Гарним показником є те, що люди, котрі випадково зупиняються подивитись вертеп, не уходять до кінця дійства, запрошують хлопців та дівчат у різні компанії. Глядачі з радістю сприймають театралізовані вистави, про що свідчать мішечки з «наколядованою» подякою.