Вертеп і вертепна драма

Народ наш здавна полюбляв веселі театральні вистави, і це доказує велике розмаїття живих вертепів і широка популярність колядок. Проте ми, мешканці східних міст та мегаполісів, знаємо про вертепи замало: бо ці веселі постановки з особливою обрядовістю, багатством фольклору, оригінальністю етнографії збереглися в основному у центральній та західній частинах України.

Вертепна драма — це художній твір, що складається з двох частин: різдвяної драми і приєднаної до неї сатирично-побутової інтермедії. Перша частина, «свята» — більш-менш стійка. Друга, «народна», змінювалась багато разів, залежно від місцевих умов, історичного періоду, здібностей вертепників. В основу релігійного дійства вертепної драми покладено євангельське оповідання про народження Ісуса Христа. В українців зустріч Різдва Христового — яскраві і чи не найбагатші в річному календарі обряди з рядженням та маскуванням. І найкраща оздоба Різдва — саме вертепні дійства.

Про всі їх різновиди — від старовинних, традиційних, до сучасних, з елементами сьогоднішнього повсякденного життя та буремних подій, ми й будемо розповідати.

Історія зародження українського вертепу

Краса лялькового вертепу

Щедрівки та колядки: чи є різниця?

Вертеп Гоголя і «Ніч перед Різдвом»