Щедрівки та колядки: чи є різниця?

Крім вертепних колективів, ми запросили на Вертеп-фест до Харкова ще й народних музик, виконавців хорових співів, щедрувальників та колядників. А потім засперечалися: чим же відрізняється колядка від щедрівки?

Отже, колядки та щедрівки — це обрядові пісні, які виконують під час новорічних та різдвяних свят. Колядки виконують на Різдво — 7 січня, а щедрують — на Старий Новий рік, 13 січня. Цей день ще називають святом Меланки, а також Василя. Головна відмінність — в колядках прославляють народження Христа, а щедрівками бажають добробуту родині, господарю, багатого врожаю.

Звичай колядування пов’язаний з днем зимового сонцестояння, яке наші предки називали святом Коляди. Вважалося, що в цей день Сонце з’їдає змій Коротун. Богиня Коляда в Дніпрі народжувала нове Сонце — маленького Божича. Люди проганяли Коротуна, а потім ходили від хати до хати, щоб сповістити про народження нового Сонця.

Згодом, із появою християнської релігії, обряд колядування був приурочений до Різдва Христового, і в колядках з’явились біблійні мотиви. Як тільки на небі являється перша зоря — розпочинається Свята Вечеря, а діти збираються гуртом і йдуть вітати усіх з народженням Христа колядками.

Натомість щедрування — давній новорічний звичай, під час якого щедрувальники піснями славили господарів, бажали їм здоров’я і достатку, за що отримували винагороду. У щедрівках висловлюється побажання багатого врожаю, добробуту, приплоду худоби, роїння бджіл. Супроводжувалось щедрування виставою, музикою, танцями, обрядовими іграми з масками.

До 15 століття Новий Рік святкувався у березні, і щедрівки виконували функції веснянок, тому в них є згадки про ластівок, зозуль, та обов’язкового щедрика!

Ми чекаємо на Вертеп-фест у Харкові і колядників, і щедрувальників!

І наприкінці із задоволенням пропонуємо переслухати сучасну версію «Щедрика», музичні чари якого полонили серця не лише українців, а й багатьох народів світу.