Вертеп Гоголя і «Ніч перед Різдвом»

Коли читаєш Гоголя, можна забути, що за вікном метушливе ХХI століття. Час зупиняється, немає ні годинника, ні стрілок, є лише сніг, легка заметіль і занурення в загадковий гоголівський світ української давнини. Український вертеп Миколи Гоголя — місце, де чарівним чином поєднуються Рай і Пекло, Земля і Небо, людське і божественне.

Вертепні структури у нашого знаменитого письменника відіграють особливу роль. Гоголь переносить вертепну світобудову на свої твори. Верхній ярус змальовує як райські куточки природи, нижчій ярус із земними турботами, радістю й смутком, побутовими речами теж подає за вертепними канонами.

Верхній і нижній яруси «Ночі перед Різдвом» не відокремлені, а тісно пов’язані. Велична історія Різдва спроектована на земний світ, де Людина бореться з Чортом за світло, добро і щастя. Релігійні сцени чергуються з побутовими, містика зі сміхом, побожність з богохульством.

У повісті діють традиційні персонажі народного українського вертепу — баба, голова, дяк, козак, коваль, красуня, цариця, кум. Всі події в повісті протікають в Святвечір. Саме в Святвечір відбуваються дивні чарівні події, незвичайні перевтілення і навіть зустріч з нечистою силою. У Гоголя таких подій багато: відьма перевтілюється в Солоху, Біс — на коня, коваль Вакула сідлає Чорта, щоб злітати за одну ніч до Петербурга та дістати в цариці черевички для коханої Оксани. Представники нечистої сили, Відьма й Біс, показані Гоголем в домашньому побуті, вони набувають людські риси, і перевтілившись, діють поруч з людьми. Чорт має риси сільського голови, а відьма здатна перетворюватися на красиву жіночку.

«Ніч перед Різдвом» написана на підставі спогадів письменника про святкування великого християнського свята. Часто він і сам був серед колядників, брав участь у веселому різдвяному святкуванні. Гоголь зображує сільські колядки, розгульні веселощі парубків і дівчат напередодні Різдва. І все це наповнено поезією, музикою, яскравими фарбами й непідробленою, що іскриться, радістю. Цікаво, що, пишучи про Україну для російського читача і досягши успіху в Росії, Микола Гоголь відкрив Україну та її культуру для всього світу.

Ілюстраціі чудового українського художника Костя Лавра